3dsmax programında Vray ayarları

Bu yazı da 3dsmax programında hızlı ve gerçekçi render alırken hangi ayarlara dikkat etmek gerektiğinden söz edeceğim. Öncelikle f10 kısa yoluyla render ayarlarını açmamız gerekiyor. Şimdi karşımıza çıkan panelin common kısmında yapılması gereken ayarları teker teker inceleyelim.


Bu görselde ki şekil A da gözüken değere 1,7777 yazıyoruz. Bu gireceğimiz değer kağıt boyutunun oranını ayarlamış olacak. Sonrasında kağıt boyutunun genişliğini ve yüksekliğini şekil B de gözüken alana gireceğiz. Ben Width değerine 1200 girdim Height değeri de orantılı bir şekilde ayarlanmış oldu. Render alınırken bulutlu görüntü oluşmasını engelleyen etkenlerden bir tanesi Force 2-sided seçeneğidir. Şekil C de gözüken bu seçeneği aktif hale getirmek alınan renderda ki bulutlu görseli önlemeye yardımcı olacak.


Vray panelinde ki frame buffer kısmında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şekil D de ki seçeneklerin seçili olması gerektiği. Geri kalan ayaların nasıl olması gerektiği ile ilgili görselleri de sırasıyla inceleyebilirsiniz


Global switches de seçmiş olduğum ayarları seçmenin ne gibi etkileri olacağını inceleyemeye devam edelim. Vray'in kaplamalarını kullanmak istiyorsak eğer displacement seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Seçmediğimiz durumda 3dsmax in kendi kaplamaları etkili olacak. Lights onay kutusunun seçili olması default lights i aktif konumuna getirir. Off seçiliyse default ışıkları kapalı hale gelir. Vray ışıkları aktif hale gelir. On seçiliyse default ışıklar kullanılır. Off with GI seçilirse default ışıklar kapanır ve GIobal ışıkları (creat panelindeki ışıkları) kullanılır. Hidden lights onay konusu işaretlenirse sahnede gizlenmiş tüm ışıklar aktif hale gelir. Gerçekçi render alabilmek için mekana giren ışığı ve oluşacak gölgeleri de düşünmemiz gerek. Shadows seçeneğinin seçili olması sahne de ki ışıkların gölge yapmasını sağlayacak.