EN İYİ TASARIM FİKİRLERİ

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2020

1) ÇOK AMAÇLI MEKANLAR (SERGİ SALONU - EĞLENCE MEKANI - SÖYLEŞİ MEKANI)

Mekan; belirli sınırlamalarla meydana gelen alanların 3 boyutta bir şekle bürünmesi ile oluşur ve belirli bir sınırla oluşan bu alanlar kendi içlerinde birden fazla mekana hizmet etmek amacıyla kullanılabilir. Bu da o mekanı bir den fazla amaca hizmet eden çok amaçlı bir mekan haline getirir. Şimdi bu yazıda bahsettiğim tanıma uygun bir mekanın hizmet ettiği alanları teker teker inceleyeceğiz.

Görsel de sergi alanına hizmet eden bir mekan görüyoruz. Bu mekanı tasarladığımda duvarda karkas sistem mantığıyla oluşturduğum metalden yapılmış sergileme alanları kullanıldı. Bu alanlara sergilemek istenilen ürünün kendisi asılacak. Özellikle görselde gördüğünüz alanda ben yapılan serginin de ''Mimari fotoğraflar sergisi'' olduğunu varsaydım. Özellikle sergileme alanına asılan fotoğrafları da mimari yapıya uygun görseller arasından seçtim ki görsele bakıldığında sergi alanları kendini belli etsin.

Mekana girişin, çıkışın ve mekan içi sirkülasyonunun devam etmesini sağlayan boşluklarda; özellikle zemin ve tavanda uygulanan raylı sistemler sayesinde katlanarak sürülen sergileme sistemleri geliştirildi ve mekan tamamen sergi alanı için kullanılacağı zaman, katlanan sistem tamamen açılacak ve açılan bölgeye sergilenecek ürünler asılmış olacak

Bu görselde ise katlanarak sürülen sistemin açılmış ve sergiye hazırlanmış halini görüyoruz. (Görselin solunda ki boşluklardan mekan içi sirkülasyon sağlanmaktadır.)Aynı mekan hareketli sergileme alanının tamamen katlanıp bir köşeye sürülmesi ile beraber açık büfenin de hizmet edebileceği kokteyl ve söyleşi alanına dönüşebiliyor. Yeri geldiğinde mekan içinde ayrı yerde istiflenen mobilyalar kokteyl veya söyleşi alanına dönüşen mekana yerleştiriliyor. Bu sayede özelleştirilmiş sergi alanı sistemleri ortadan kalkacağından mekanın kapasitesi de arttırılmış oluyor.

Son olarak bütün görselleri bir arada değerlendirirsek, yatayda katlanarak sürülen sergi sistemi tamamen açıldığında sergileme ünitesine dönüştüğünden mekanın açık büfe ile arasında bir koridor meydana geliyor. Dolayısıyla bu koridorda da ürünler sergilenebiliyor. Diğer yandan sürülen sergi sistemi tamamen katlandığında mekan açık büfesi ile beraber tek bir mekana dönüşüyor. Bu mekan ister eğlence mekanı olarak kullanılsın, ister söyleşi alanına dönüşsün. Bu tamamen mekanı kiralayacak insanların yapmak istediği faaliyete göre tercih edilecek bir durum olacak.

131 görüntüleme1 yorum