top of page

Konsept Nedir? Seçilen Konsepte Uygun Tasarım Nasıl Yapılır?

Bu yazıda özellikle iç mimari mekan da seçilen konsepte uygun tasarımın nasıl yapılacağını ve uygulanacağını açıklayacağım. Öncelikle konsept kelime anlamıyla ne demektir? Biraz bundan söz edelim. TDK'ye göre konsept; kavram, anlayış, görüş, tarz ve düzen demektir. Özellikle bir mekanın konseptini belirlerken o mekanın tarzını belirlemiş oluruz. Tasarım içerisinde belirlenen konsept mekanın konumuna, işleyişine uyum sağlamalıdır. Şimdi bu tanımsal ifadeleri örneklerle açıklamaya devam edelim...


Hepimiz zaman zaman şehrin kalabalığından ve iş temposundan yorulur ve zihnen dinlenme ihtiyacı hissederiz. Bu tür durumlarda aklımıza ilk gelen o kalabalıktan uzaklaşma isteğidir. Bunun için de sakin kalacağımız yerleri tercih ederiz. Özellikle boylu boyunca uzanan bir kumsal hayal etsenize. O kumsal da yalın ayak yürürken vereceği keyfi düşünün... Kumsalda oluşan dalgalanmalar dinamizmi vurguladığından hem ruhumuzda ki ölü toprağı bir kenara bırakmamızı sağlayacak hem de yalın ayak yürüdüğümüzde üstümüzde ki negatif enerjiyi tamamen sıfırlayacak. Şimdi bu psikolojik rahatlama hissini bir mekana uyarlamak istersek neler yapabiliriz ona bakalım.



Görselde bir otel odası için yapmış olduğum tasarımı görüyorsunuz. İnsanlar yıl içerisinde girmiş oldukları tempoya ara vermek istediklerinde konakladıkları yerde de huzurlu olmak isterler. Bende kumsalda ki dalgalanmaları bu mekana uygulayarak biraz olsun o huzuru yansıtmak istedim.



Mekanda papel kaplama olarak kullanılan ahşap dalga formları ile kumsal etkisi vermek istedim. Bu sayede mekanda istenilen hareket yakalanmış oldu. Ayrıca duvarlarda kullanılan mermer kaplamalar da dalga konseptinden alınan ilhamla seçildi. Bu sayede konsept mekana uygulanmış oldu.

Bazı duvarlarda aynı hareketliliği seçtiğim duvar kağıdıyla vermek istedim çünkü bir duvarı baştan aşağı ahşap ile doldurmak mekanın havasını bozmaya başlayacaktı. Özellikle seçilen konsepti farklı malzemelerle mekana uygulayabilirsiniz fakat uygularken oranı kaçırmamak gerekir. Demek ki iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Birincisi belirlenen konsepte uygun renk, doku, malzeme seçmek ikincisi ise seçilen konsepte uygun malzeme ve formları doğru oranda mekana yerleştirmek. Bunu mekanda denge konusuyla açıklıyoruz. Mekanın dengesini kuramadığınız taktirde o mekanda doğru tasarımı yakalayamazsınız.

Son olarak konu üzerine bir derleme yapacak olursak;

Örnekte gözüken konsept tamamen dalga formu üzerine oluşturuldu.

Dalga konseptine uyum sağlamak için sirkülasyonu sağladığımız alanlarda ki tüm sivri köşeler yumuşatıldı.

Dalga formunu yansıtmak için papel kaplama plakalar tercih edildi.

Aynı ahşap dokusu mekana yerleştirilen mobilyalarda da kullanıldı. Mekanda bütünlük sağlamak için yatak bazası ve komodine de dalga formu yansıtıldı.

Özellikle mekanı ahşap dokusuyla boğmamak için alternatif malzemelere ihtiyacımız vardı. Bu ihtiyacı sağlayacak dalga dokusu olan mermer kaplamalar ve hareketliliği devam ettirecek duvar kağıdı kullanıldı.

Zeminde uygulanan seramikten, tasarlanan mobilyalara kadar seçilen bütün malzemelerin renkleri birbiriyle uyumlu olacak şekilde ayarlandı. Mekanı ferah bir mekan haline getirebilmek için özellikle açık tonlar tercih edildi.

Böylelikle seçilen konsept, mekana en doğru şekilde uygulanmış oldu.


Bu mekanda kullanılan malzemeler ;

Duvarda ; ahşap papel kaplamalı ve mermer kaplamalı plakalar ve mekana uygun olarak seçilen duvar kağıdı

Zeminde ; ahşap ve mermer dokulu seramik








28 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page